Spor Yay

Spor yay, aracınızın ağırlık merkezini yere yaklaştırarak yol tutuşunu artıran, virajlı yollarda savrulma riskini azaltan, aynı zamanda otomobillere sportif görünüm kazandıran helezon yay tipidir. Otomobillerde var olan ve konforlu sürüşü sağlayan yayların yerine takılan spor yayların bakla araları daha kısadır.

Otomobillerde var olan ve konforlu sürüşü sağlayan yayların yerine takılan spor yayların bakla araları daha kısadır. Bu özelliğinden dolayı aracı yere doğru yaklaştırmaktadır. Spor yaylarda genel olarak 3.5 cm ve 5 cm olmak üzere iki ölçü bulunmaktadır. Ölçü arttıkça aracın yere yakınlığı artmaktadır.
Spor Yayın Faydaları
• Yere sağlam basar ve aracın yol tutuşunu artırır (Ağırlık merkezi yere yaklaştığından dolayı, ani direksiyon hareketlerinde bile araç şasisi daha az sağa ve sola esner).
• Yakıt tüketimini belli ölçüde azaltır (Yere yakın araç rüzgar direncini daha az hisseder ve özellikle yüksek süratte daha az yakıt tüketimi sağlar).
• Hızlanmayı düşürür (Özellikle önden çekişli araçlarda, araç ağırlığı genelde motor ve mekanik ekipmanlar önde olduğu için, ön akslarda olduğundan daha fazla alçalan ön taraf kalkış esnasında patinajı azaltır. Ara hızlanmalarda da yine yüksek süratlerde özellikle daha iyi bir hızlanma sağlar)
• Azami sürati artırır (Araç kasası yere yaklaşacağı için rüzgar direnci azalacak ve aracın azami sürati yaklaşık olarak 4-5 km/h artacaktır).
• Spor bir görüntü sağlar
TOP